Target category check
Current Target body wash prices
Use this Target-focused page as a recent price starting point, then compare Amazon options and the all-store tracker before checkout.

Current Target indexed price
$9.99
eos Shea Better Cashmere Body Wash - Vanilla Cashmere - 16 fl oz. Checked Oct 2, 2026, 7:12 PM.
Check Target sourceCompare before checkout
Target vs other indexed body wash prices
Comparable results are ranked by normalized price per fl oz. Results with different or missing units remain reference checks.
Whole Foods Market
$12.99
Alaffia, Lavender Body Wash, 32 FZ
- Unit
- $0.41/fl oz
- Checked
- Oct 2
Costco
$11.49
Olay Essential Botanical Body Wash, 23.6 fl oz, 3-pack
- Unit
- $0.49/fl oz
- Checked
- Oct 2
Walgreens
$11.00
Olay Premium Repair Serum Body Wash, Triple Complex Niacinamide Serum Complex
- Unit
- $0.55/fl oz
- Checked
- Oct 2
Target
$9.99
eos Shea Better Cashmere Body Wash - Vanilla Cashmere - 16 fl oz
- Unit
- $0.62/fl oz
- Checked
- Oct 2
BJ's
$19.99
Olay Super Serum Body Wash for Normal Skin, 2 pk./18.5 fl. oz.
- Unit
- $1.08/fl oz
- Checked
- Oct 2
Dollar Tree
$1.25
Eves St. Claire Bath Essentials Tropical Scented Moisturizing Body Wash, 20 oz.
- Unit
- $0.06/oz
- Checked
- Oct 2
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer sourceCVS
$2.49
Old Spice Men's Body Wash, Swagger, 3 OZ Travel Size
- Unit
- $0.83/oz
- Checked
- Oct 2
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer sourceWalmart
$4.97
Suave Cocoa Butter + Shea Moisturizing Body Wash with Glycerin & Vitamin E, 30 FL OZ Pump
- Unit
- $0.17/oz
- Checked
- Oct 2
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer sourceDollar General
$13.00
Olay Super Serum Body Wash for Normal Skin, 18.5 fl oz
- Unit
- $0.70/fl oz
- Checked
- Oct 2
Sam's Club
$20.88
Dove Deep Moisture Body Wash with Pump, 30.6 fl. oz., 2 ct.
- Unit
- 2 ct
- Checked
- Oct 2
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer sourceSephora
$24.00
The Everywhere Wash™ - pH + Microbiome-Balancing Body Wash For All Skin
- Unit
- Check source
- Checked
- Oct 2
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer sourceUlta
$28.00
COCO ROSE Tremella Cleansing Oil Body Wash
- Unit
- Check source
- Checked
- Oct 2
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer source| Store | Price | Item | Checked | Source |
|---|---|---|---|---|
Whole Foods MarketBest unit value High confidence | $12.99 | Alaffia, Lavender Body Wash, 32 FZ $0.41/fl oz | Oct 2 | Open |
Costco Medium confidence | $11.49 | Olay Essential Botanical Body Wash, 23.6 fl oz, 3-pack $0.49/fl oz | Oct 2 | Open |
Walgreens Medium confidence | $11.00 | Olay Premium Repair Serum Body Wash, Triple Complex Niacinamide Serum Complex $0.55/fl oz | Oct 2 | Open |
TargetTarget page Medium confidence | $9.99 | eos Shea Better Cashmere Body Wash - Vanilla Cashmere - 16 fl oz $0.62/fl oz | Oct 2 | Open |
BJ's Medium confidence | $19.99 | Olay Super Serum Body Wash for Normal Skin, 2 pk./18.5 fl. oz. $1.08/fl oz | Oct 2 | Open |
Dollar Tree Medium confidence | $1.25 | Eves St. Claire Bath Essentials Tropical Scented Moisturizing Body Wash, 20 oz. $0.06/ozDifferent or missing unit | Oct 2 | Open |
CVS Medium confidence | $2.49 | Old Spice Men's Body Wash, Swagger, 3 OZ Travel Size $0.83/ozDifferent or missing unit | Oct 2 | Open |
Walmart High confidence | $4.97 | Suave Cocoa Butter + Shea Moisturizing Body Wash with Glycerin & Vitamin E, 30 FL OZ Pump $0.17/ozDifferent or missing unit | Oct 2 | Open |
Dollar General Low confidence | $13.00 | Olay Super Serum Body Wash for Normal Skin, 18.5 fl oz $0.70/fl oz | Oct 2 | Open |
Sam's Club Medium confidence | $20.88 | Dove Deep Moisture Body Wash with Pump, 30.6 fl. oz., 2 ct. 2 ctDifferent or missing unit | Oct 2 | Open |
Sephora Medium confidence | $24.00 | The Everywhere Wash™ - pH + Microbiome-Balancing Body Wash For All Skin Check sourceDifferent or missing unit | Oct 2 | Open |
Ulta Medium confidence | $28.00 | COCO ROSE Tremella Cleansing Oil Body Wash Check sourceDifferent or missing unit | Oct 2 | Open |
Target buying notes
What to check for body wash
Target can be a useful baseline, but final value still depends on the exact listing and cart.
- Check the exact pack size, count, scent, flavor, or formula before comparing prices.
- Sign in before checkout so automatic Target Circle deals and eligible rewards can apply.
- Separate pickup, shipping, and same-day delivery because thresholds and timing differ.
- Use the all-store tracker when Amazon, Walmart, Target, Costco, or drugstores might beat the Target price.
Next step
Need the full buying checklist?
The price guide explains unit sizing, timing, rewards, and buying mistakes for this category.
Read the guideMore Target categories
Keep checking related categories



