Sam's Club category check
Current Sam's Club dry dog food prices
Use this Sam's Club-focused page as a recent price starting point, then compare Amazon options and the all-store tracker before checkout.

Current Sam's Club indexed price
$29.46
Purina, Dog Chow Complete, Beef Flavor, Adult Dry Dog Food, 48 lbs.. Checked Oct 3, 2026, 7:12 PM.
Check Sam's Club sourceCompare before checkout
Sam's Club vs other indexed dry dog food prices
Comparable results are ranked by normalized price per lb. Results with different or missing units remain reference checks.
Sam's Club
$29.46
Purina, Dog Chow Complete, Beef Flavor, Adult Dry Dog Food, 48 lbs.
- Unit
- $0.61/lb
- Checked
- Oct 3
Walmart
$16.98
Pedigree High Protein Grilled Steak & Vegetable Flavor Adult Dry Dog Food, 18 lb Bag
- Unit
- $0.94/lb
- Checked
- Oct 3
BJ's
$35.99
Berkley Jensen Grain Free Salmon and Sweet Potato Dry Dog Food, 30 lbs.
- Unit
- $1.20/lb
- Checked
- Oct 3
Target
$60.99
Purina ONE SmartBlend Natural Dry Dog Food with Chicken & Rice - 40lbs
- Unit
- $1.52/lb
- Checked
- Oct 3
Dollar Tree
$2.00
Temptations Pedigree Chopped Ground Dinner Beef, Bacon & Cheese Flavor Dog Food, 13.2 oz. Can
- Unit
- $2.42/lb
- Checked
- Oct 3
Whole Foods Market
$10.49
Whole Paws, Dry Chicken and Oats Recipe Dog Food, 64 OZ
- Unit
- $2.62/lb
- Checked
- Oct 3
Dollar General
$11.25
Heartland Farms Dry Dog Food Steak & Veggie, 15 lb
- Unit
- $0.75/lb
- Checked
- Oct 3
Publix
$35.09
Purina ONE Chicken and Rice Formula Dry Dog Food
- Unit
- 16.5 lb
- Checked
- Oct 3
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer sourceSprouts Farmers Market
$52.99
The Blue Buffalo Co. Chicken & Brown Rice Life Protection Senior Dog Food
- Unit
- 15 lb
- Checked
- Oct 3
Different or missing unit; confirm pack size at the source.
Open retailer source| Store | Price | Item | Checked | Source |
|---|---|---|---|---|
Sam's ClubSam's Club pageBest unit value Medium confidence | $29.46 | Purina, Dog Chow Complete, Beef Flavor, Adult Dry Dog Food, 48 lbs. $0.61/lb | Oct 3 | Open |
Walmart High confidence | $16.98 | Pedigree High Protein Grilled Steak & Vegetable Flavor Adult Dry Dog Food, 18 lb Bag $0.94/lb | Oct 3 | Open |
BJ's Medium confidence | $35.99 | Berkley Jensen Grain Free Salmon and Sweet Potato Dry Dog Food, 30 lbs. $1.20/lb | Oct 3 | Open |
Target Medium confidence | $60.99 | Purina ONE SmartBlend Natural Dry Dog Food with Chicken & Rice - 40lbs $1.52/lb | Oct 3 | Open |
Dollar Tree Medium confidence | $2.00 | Temptations Pedigree Chopped Ground Dinner Beef, Bacon & Cheese Flavor Dog Food, 13.2 oz. Can $2.42/lb | Oct 3 | Open |
Whole Foods Market High confidence | $10.49 | Whole Paws, Dry Chicken and Oats Recipe Dog Food, 64 OZ $2.62/lb | Oct 3 | Open |
Dollar General Low confidence | $11.25 | Heartland Farms Dry Dog Food Steak & Veggie, 15 lb $0.75/lb | Oct 3 | Open |
Publix Medium confidence | $35.09 | Purina ONE Chicken and Rice Formula Dry Dog Food 16.5 lbDifferent or missing unit | Oct 3 | Open |
Sprouts Farmers Market Medium confidence | $52.99 | The Blue Buffalo Co. Chicken & Brown Rice Life Protection Senior Dog Food 15 lbDifferent or missing unit | Oct 3 | Open |
Sam's Club buying notes
What to check for dry dog food
Sam's Club can be a useful baseline, but final value still depends on the exact listing and cart.
- Check the exact pack size, count, scent, flavor, or formula before comparing prices.
- Compare Club and Plus benefits against the services and rewards you will actually use.
- Check Instant Savings, package size, shipping, pickup, and delivery separately.
- Use the all-store tracker when Amazon, Walmart, Target, Costco, or drugstores might beat the Sam's Club price.
Next step
Need the full buying checklist?
The price guide explains unit sizing, timing, rewards, and buying mistakes for this category.
Read the guideMore Sam's Club categories
Keep checking related categories



